Home » מידע שימושי » טרשת נפוצה והזכויות בגינה

טרשת נפוצה והזכויות בגינה

  • תאריך: 10.02.2019
  • ניכתב ע"י:  
  • סגור לתגובות על טרשת נפוצה והזכויות בגינה

מהי טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis)?

טרשת נפוצה הינה מחלה בה המערכת החיסונית תוקפת את המיאלין בגוף (החומר שמבודד ומגן על סיבי העצב) וכתוצאה מכך חלה פגיעה במערכת העצבים המרכזית (המוח וחוט השדרה) וביכולת של העצבים להעביר מידע אל המוח וממנו לשאר חלקי הגוף. הצלקות שנוצרות בעקבות פגיעה זו נקראות "טרשות" (וגם "לזיות", "נגעים", "פלקים") ובעקבות פיזורן האקראי במקומות שונים במערכת העצבים המרכזית ניתן שמה של המחלה – טרשת נפוצה.

חרף שכיחותה, הגורם למחלה אינו ידוע והטיפול הרפואי הקיים מוגבל. המחלה לרוב מאובחנת בגילאי 20-40 והמאובחנים בה חיים לצדה כל חייהם, אך איכות חייהם נפגעת משמעותית.

טרשת נפוצהישנם מס' סוגים של המחלה, אשר נבדלים זה מזה בין היתר בתדירות ההתקפים ובאופן התפתחות המחלה. הסוג הנפוץ ביותר הוא טרשת נפוצה התקפית – הפוגתית, המתבטאת בתקופות בהן ישנה התפרצות של הסימפטומים (תקופת ההתקף) ובעקבותיו תקופה של רגיעה והעלמות חלקית או מוחלטת של הסימפטומים (תקופת ההפוגה). מיעוט מהחולים סובלים מטרשת נפוצה שפירה, בה יש התקפים מזעריים עם הפוגות ארוכות מאוד בין ההתקפים ומיעוט נוסף של החולים סובלים מטרשת נפוצה מתקדמת/פרוגרסיבית המתבטאת בהחמרה קבועה של הסימפטומים עם הזמן.

למחלה פנים רבים אצל כל חולה אך היא באה לידי ביטוי בעיקר בכאב, חולשה, עייפות, תשישות, הפרעות תחושתיות שונות כמו תחושת נימול, הפרעות בתנועה ובהליכה וכן בעיות הפוגעות ביכולת הראייה, בזיכרון ובתפקוד מערכת השתן.


מהן הזכויות המגיעות לחולי טרשת נפוצה?

בשל אופיה של המחלה, לחולה טרשת נפוצה עשויות להיות זכויות שונות ומגוונות, אשר תלויות לא רק במצב מחלתו אלא גם בסטאטוס שלו, גילו, מצבו התעסוקתי וגובה השכר או הפנסיה שלו, כפי שיובהר להלן.

חולה טרשת נפוצה מגיל 18 ועד גיל פרישה, שהינו 67 לגברים ו-62 לנשים, אשר בשל מחלתו נפגע כושר עבודתו בפועל, קרי אין לו הכנסה מעבודה או שהכנסתו הצטמצמה ואינה עולה על הסכום הקבוע בתקנות (6,164 ש"ח ברוטו נכון לשנת 2019) יכול להגיש תביעה לקצבת נכות כללית שהיא במילים אחרות תביעת אובדן כושר עבודה ומשולמת לצורך הבטחת קיום מינימאלי למי שעקב בעיותיו הרפואיות נפגע כושר עבודתו. את הקצבה ניתן לקבל רטרואקטיבית לתקופה של עד 12 חודשים מיום הגשת התביעה בכפוף למצב הרפואי והתעסוקתי.

במידה והחולה זקוק לעזרה רבה של הזולת בביצוע פעולות היום-יום (לבוש, רחצה, שליטה על הסוגרים, ניידות בבית, אכילה) ומשק הבית (הכנת מזון, הפעלת מכשירים, אחזקת בית, טיפול תרופתי, קניות, סידורים מוסדיים וכספים) אז הוא יכול להגיש במקביל גם תביעה לקצבת שירותים מיוחדים. גם חולה, שלמרות מצבו הרפואי, ממשיך ועובד עשוי להיות זכאי לקצבת שירותים מיוחדים וניתן לקבל את הקצבה גם בזמן שממשיכים לעבוד ויש הכנסות מעבודה. את הקצבה הנ"ל ניתן לקבל רטרואקטיבית לתקופה של עד 6 חודשים מיום הגשת התביעה בכפוף למצב הרפואי והתעסוקתי של החולה.

חולי טרשת אשר סובלים מהפרעות בתנועה ובהליכה עשויים להיות זכאים לגמלת ניידות המעניקה להם הטבות שונות, כגון: תג נכה, פטור מאגרת רישוי, קצבת ניידות, הלוואה עומדת (הנחה ממיסים ברכישת רכב חדש), הלוואה למימון אביזרים לרכב במידת הצורך ועוד. הטבות אלו ניתנות לצורך השתתפות בהוצאות ניידות וכן על מנת לסייע למוגבלים בניידות להשתלב בקהילה ולפתח חיים עצמאיים, בין שיש ברשותם ובבעלותם רכב ובין שאין ברשותם. מן ההטבות הנ"ל ניתן להמשיך וליהנות גם לאחר גיל פרישה.

ככלל מי שמקבל קצבת שירותים מיוחדים מהמוסד לביטוח לאומי אינו זכאי לגמלת ניידות, ומי שנמצא זכאי הן לקבלת קצבת שירותים מיוחדים והן לקבלת ההטבות בניידות יצטרך לבחור בניהם, אולם, מוגבל בניידות הזכאי לקצבה לשירותים מיוחדים מן המוסד לביטוח לאומי יכול בכל זאת לקבל הטבות לפי הסכם הניידות אם הוא עומד באחד משלושת התנאים הבאים:

  1. זכאי לקצבת שירותים מיוחדים בשיעור של 105% לפחות.
  2. נקבעו לו 100% מוגבלות בניידות.
  3. וועדה רפואית של לשכת הבריאות קבעה שהוא זקוק לכסא גלגלים ומשתמש בו.

חולה שלמרות מצבו הרפואי ממשיך ועובד ומשלם מס הכנסה ממשכורתו או לחילופין חולה שהפסיק לעבוד ומשלם מס הכנסה מהפנסיה שלו עשוי להיות זכאי לפטור מתשלום מס הכנסה. חולה זכאי לפטור מתשלום מס הכנסה אם נקבעה לו לתקופה של מעל לחצי שנה נכות רפואית בשיעור של 90% מצירוף של מספר נכויות עקב בעיות רפואיות שונות על פי חישוב משוקלל.

בנוסף לכך לחולה טרשת נפוצה עשויות להיות זכויות נוספות בביטוחים פרטיים כגון ביטוח מחלות קשות, ביטוח אובדן כושר עבודה וביטוח סיעודי.

נוכח מגוון הזכויות המפורטות לעיל, אני ממליץ לפנות לעו"ד בעל ניסיון רב בתחום על מנת שזה יפגוש את החולה, יבחן אילו תביעות רלוונטיות לסטאטוס שלו, יבהיר את סיכויי התביעה וילווה את התובע ובני משפחתו באופן מלא לאורך התהליך כולו, לרבות ייצוג בוועדות הרפואיות והגשת ערעור במידת הצורך, עד למימוש מלוא זכויותיו הרפואיות.

>> לפרטים נוספים אנא צור קשר ונשמח לעמוד לרשותך

מעבר למאמר הבא מחלת הפרקינסון והזכויות בגינה ›

whatsapp